Olemme tänään suuntaamassa F:n ja vanhempieni kanssa vuosittaiselle kesäristeilylle Tukholmaan. Huomiseksi Tukholmaan luvattu täyttä aurinkoa ja yli kahtakymmentä astetta. Yleensä olemme viettäneet kaupunkipäivän hengailemalla Sergelin torin läheisyydessä shoppaillen ja herkutellen.
Huomenna olisi kiva vähän laajentaa repertuaaria, joten heittäkääpä tänne nopeat pikavinkit Tukholmaan. Mukana reissussa yksi megainnokas viisivuotias, kaksi innokasta eläkeläistä ja yksi huonoselkäinen luokanopettaja.
Aurinkoa!
-Esko-
18 Comments
Junibacken on aivan ihana. Varmaan ootte siellä olleetkin, mutta siellä kyllä voisin käydä aina uudelleen. Södermalm trendikäs kaupunginosa, jossa paljon kivoja pikkuliikkeitä, kahviloita ja rafloja. Paljon kivempi kierrellä siellä kun tossa ihan keskustassa. Sit tietty Vasa-laiva, Moderna museet ja Fotografiska, suositeltavia museoita.
Junibacken on ihana paikka, jos Astrid Lindgrenin sadut kiinnostavat. Tosin vähän ehkä traumaattinen se satuseikkailu : / Hyvää reissua!
https://www.asikaine.fi/sisaanpaasymaksu/
Menkää Grönalundiin ja tule kertomaan kokemuksia 😀 Me nimittäin menemme sinne parin viikon päästä.
Minäkin sanon Södermalm. Aina löytyy jotain kivaa ja yllättävää.
Jos haluaa piipahtaa vanhan kaupungin tunnelmaan, se on siinä lähettyvillä kävellenkin.
Rannan tuntumassakin kiva kesäfiilis.
Merellistä matkaa!!
Ensinnäkin kannattaa hommata päivän kortti, jolla pääsee rajoituksetta metroon, bussiin, ratikkaan ja lautoille. Sen saa ostettua esim kaikista kioskeista. Djurgården on ihana ja siellä on kiva brunssipaikka vanhassa kasvihuoneessa. Gamla stan on kans kiva ja sieltä löytyy kivoja ruokapaikkoja ja F:lle nähtävää. Itse mentiin silloin lautalla Djurgårdeniin (sama lautta menee Junibackeniin) ja se oli kiva ohjelmanumero.
Mukavaa ja aurinkoista reissua! ????
Esko,sut on luotu Södermalmille. Me käydään itse oikeastaan vain siellä..
Södermalm sanon myös! 😀 siellä on myös kaunis näköalapaikka/polku 🙂
Junibacken
Södermalm
Långholmen on kiva saari keskellä Tukholmaa, vehreää ym.
Eikös tässä ollut lapsikeskeisestä reissusta kyse…?
Junibacken, sanon minäkin. Jos ette ole siellä vielä koskaan käyneet, on se ihan pakko nähdä. (Ja jos taas olette, niin tiedätte kyllä miksi)
Södermalm, ehdottomasti.
Itse kävimme keväällä Tukholmassa ja 5-vuotias prinsessamme tykkäsi valtavasti kuninkaanlinnan yhteydessä olevasta Livrustkammaren-museosta. Siellä oli vanhoja kuninkaallisiin liittyviä esineitä ja vaatteita. Museo on ilmainen. Kuninkaanlinnasta on myös hyvä kohde. Kauniilla säällä Djurgårdenin kotieläimet ovat myös loistava idea. Siihen tosin sisältyy paljon kävelemistä. Junibacken on myös varma valinta.
Tää mun huomautus tulee Eskolle myöhässä, mutta muille Tukholmaan matkaaville korjaus: livrustkammaren EI ole ilmainen. En muista pääsymaksuja, nettisivuilta varmasti selviää, mutta jokusen euron se kustantaa per henkilö. Tosi kiva museo kyllä ja yläkerta on huippu prinsessaleikeistä innostuville lapsille!
Toinen vinkki lapsiperheille: Sergelin torin vieressä Kulturhusetissa on ilmanen, tosin joskus aika ruuhkainen sisäleikkipaikka lapsille nimeltään Rum för barn. Södermalmilla SoFossa on ihana “vanhanaikainen” leikkipuisto, joku trappan se oli mutten muista mikä, googlettamalla selvinnee. Nämä vinkit Eskolle seuraavia reissuja varten ja Tulholmaan matkaaville lukijoille myös 🙂
Millos arvot ne kassit viides päivä meni jo? ????
Taitaa kuivua kokoon tämä blogi….
Voittajat ilmoitetaan perjantaina 10.6.!! Arvonta päättyi 5.6…:)
Oi voi, toivottavasti ette matkusta noroviruslaivoilla ja tule kipeäksi!
Okei hyvä juttu ????????????