Tietoa mainostajalle › Tietosuojaseloste ›
, , , , , ,

…juuri nyt haluan kehua ja kiittää

27.3.2017

Jokainen tietää, miten hyvältä kehut tuntuvat. Siksi niitä kannattaa opetella antamaan myös itse.” Näin totesi tutkija Anne Mäkikangas Kodin Kuvalehdessä. Hänen toteamuksensa pitää niin paikkaansa. Loppukesästä 2016 halusin kiittää ja kehua. Alkukeväästä 2017 haluan kiittää ja kehua.

 • Koulumme keittäjää. Aina iloinen ja pirteä. Työpäivä ja koko viikko alkoi tänään erittäin mukavasti. Koulumme keittiöstä leijaili aamulla todella hyvä korvapuustin tuoksu. Kävin ovella kurkkaamassa, tuoksuttelemassa ja toivottelimme hyvät alkavat viikot. Jokainen aamu voisi alkaa korvapuustin tuoksulla.
 • Kouluni vieressä sijaitsevaa huoltoasemaa ja sen pirteää kassaneitiä. Minulla on ollut ongelmia kahvinkeittimen kanssa ja viimeiset viikot olen hakenut aamukahvini Nesteeltä. Nykyään tervehdimme jo kaverillisesti ja aina minut nähdessäni muistaa tarkastaa onko kermakannu täytettynä. Ainoa miinus, että yksi kahvi maksaa kahvipaketin verran.
 • VOLT- vaateliikettä Helsingin Kampissa. Palvelu aivan priimaa. Tuonut ulottuville merkkejä, joita ei juuri muualta Suomesta saa. Käytän nykyään paljon pitkiä ja kapeita vaatteita. Aiemmin ollut vaikea löytää, mutta Voltista löytyy.
 • Ystäviäni, jotka ovat auttaneet blogikuvien napsimisessa. Viimeksi olimme Markuksen kanssa täysin pimeässä metsässä kymppiuutisten aikaan. Elämäni pelottavin kuvausreissu.
 • Kouluisäntäämme. Vie aina uusimman Annan suoraan lokerooni. Erikoinen mieltymykseni naistenlehtiin on kiirinyt näemmä hänenkin korviinsa.
 • Oppilaitani. Työpäiviä on jäljellä enää alle viisikymmentä. Tämä vuosi on mennyt todella, todella nopeasti. Pitävät minut ajantasalla nykylasten mieltymyksistä. Hyvin on hallussa täydellinen “däppi”. Bottleflippejäkin osaan pudotella jo melkoisen hyvällä prosentilla.
 • Liikuntakeskus Fressiä Vantaalla. Vastaanoton mimmit jaksavat hymyillä aina. Hyvää treeniäkin toivottavat iloisen pirteästi. Mukava mennä, ihan jokaikinen kerta.
 • Rinnakkaisluokan opea. Oli askarrellut minulle viikonloppuna personoidun ikioman jääkaappimagneetin. Tuli ihan hirveän hyvä mieli.
 • Yläkerran naapuriani. Yllätyin, kun joku soitteli ovikelloani. Tuli vain tervehtimään ja toivottamaan tervetulleeksi taloon. Hyvin epäsuomalaista…:)
 • Pikkumimmiäni. Olimme eilen viettämässä hänen serkkunsa kaksivuotispäiviä. Hän leikkii pienen serkkunsa kanssa niin kypsästi. Tukee, halaa, pussaa ja auttaa nousemaan sängylle. Oli todella hellyttävää katseltavaa.
 • Teitä lukijoitani. Niin aktiivisesti jaksatte kommentoida tsempata, kannustaa ja ajoittain tietysti kritisoida kypsästi. Jatketaan samaan malliin. Juuri tämä molemminpuolinen vuorovaikutus on ollut alusta lähtien tavoitteenani.
 • Aurinkoa. Paistele, paistele juuri niin paljon kuin jaksat.

Tuo kuva herätti järjettömän korvapuustihimon. Pakko lähteä kahville ja korvapuustille.

Hyvää ja kehuntäyteistä viikkoa!!

-Esko-

Comments (14)

You Might Also Like

14 Comments

 • Reply Janita 27.3.2017 at 19:53

  Minä haluan kehua ja kiittää elämää ylipäätään. Kaikki on nii 6/jees tällä hetkellä ????

  Ja “ohimennen” myös kehuja tasokkaan blogin ja bloggaajan suuntaan!

  • Reply Esko Kyrö 27.3.2017 at 20:48

   No, onpas kiva kuulla…???? Hyvä Janita!!

 • Reply TätiOOO 27.3.2017 at 19:58

  En oo lenkkiä vetänyt (makkaraa tai juoksu) sitten heinäkuun, josko kutsuisit taas kokoon lenkkikerhon jotta sais intoa ja tsemppiä omaan kuntoiluun. Toivepostaus ????

  • Reply Esko Kyrö 27.3.2017 at 20:48

   Tulossa on Ooo, tulossa on…✌✌???? Kyllähän kevät ja lenkkikerho on toimiva kombo…☀

   • Reply Janita 28.3.2017 at 08:20

    Tuleeko lenkkikerhoa Lahessa vieraillessa? 😀

    • Reply Esko Kyrö 29.3.2017 at 21:40

     No, pitäskö??…:)

 • Reply Heli 27.3.2017 at 20:11

  Kiitos hullun hauskoista (myös niistä vakavista) ajatuksista/asioista joista kirjoita,t niin elämään, vanhemmuuteen kuin parisuhteisiin tai niiden puuttumiseen 🙂 liittyen. Pakko myöntää, että jutut ovat saaneet miettimään omaakin elämää, kuten jo aiemminkin olen sanonut. Olen elänyt useimmat eroon liittyvät vaiheet hieman aiemmin kuin sinä, mutta on ollut kipeän tarpeellista välillä hieman palata ajatuksen tasolla niihin aikoihin, koska jotain oivalluksia aina tulee lisää ja muistuttaa siitä, että asiat ovat juuri nyt hyvin, Kiitos siitä 🙂 Lisäksi blogisi vuoksi olen koukussa Jungle Juice Barin Flamingoon 🙂 🙂 🙂

  • Reply Esko Kyrö 27.3.2017 at 20:47

   Kiitos Heli! Kiitos mukavasta palautteesta. Flamingo…????????????

 • Reply mummi 27.3.2017 at 22:41

  Kehut ja kiitokset. Hyvä että muistutit. Niitä en jakele liikoja yleensä. Nyt annan niille jotka ansaitsevat, perheelle ja ystäville ym.
  Sinulle kiitos tästä blogista. Ainoa jota seuraan.

  • Reply Esko Kyrö 27.3.2017 at 22:48

   Kiitos Mummi itsellesi!!…????

 • Reply Ella 28.3.2017 at 08:14

  Minun kehuni menee positiivisille ihmisille. Ihmisille, jotka vastoinkäymisistä huolimatta jaksavat hymyillä ja tuoda hyvää fiilistä ympärille. Olen saanut tekstien kautta kuvan, että sinä kuulut näihin.
  Blogisi tuo iloa ja hyvää mieltä tähänkin päivään! Kiitos siitä ja jatka samaan malliin????

  • Reply Esko Kyrö 29.3.2017 at 21:40

   Kiitos itsellesi!!…:)

 • Reply Nippe 28.3.2017 at 16:09

  Korvapuustikahvit????
  Ja kiitokset hymysuille ja oman tiensä kulkijoille!

  • Reply Esko Kyrö 28.3.2017 at 17:32

   🙂

  Leave a Reply