Ajankohtainen, jälleen kerran.
//// Viikko töitä takana ja leveä hymy huulilla. Kyllä, minä todellakin pidän tästä työstä. Toivottavasti tämä sama hymy on huulilla vielä marraskuun pimeinä aamuisina tunteina. En anna sen hyytyä, en. Uusi lukuvuosi on aina uusi mahdollisuus, niin opettajalle kuin oppilaille. Tämä lukuvuosi alkaakin hieman erilaisista asetelmista kuin aiemmat. Maailma muuttuu kovaa vauhtia ja nyt on koulun aika vastata tähän muutokseen. Työmme ohjenuora: Opetussuunnitelma uudistui ja tästä syksystä alkaen noudatamme uunituoretta opetussuunnitelmaa. Useasti tullaan menemään metsään, useasti tullaan varmasti onnistumaan, sopivassa suhteessa. Tulenkin tämän vuoden aikana kirjoittelemaan tästä uudistuvasta koulumaailmasta.
Ensimmäisellä viikolla keskustelemme aina oppilaiden kanssa, kuinka rakennamme luokkaan hyvän, avoimen ja hyväksyvän ilmapiirin? Kuinka teemme luokkahuoneesta paikan, jonne kaikkien on turvallinen tulla? Luokkahuoneen, jossa ei tarvitse pelätä epäonnistumista. Luokkahuoneen, jossa kaverit kannustavat ja tsemppaavat. Luokkahuoneen, jossa jokainen oppilas yrittää parhaansa oman tasonsa mukaisesti. Jokaisena syksynä saan olla yhtä ylpeä lapsista ja heidän vastauksistaan. Hyvin usein esille nousee seuraavanlaisia asioita:
- Ei saa kiusata!
- Kunnioitan muita oppilaita.
- Tottelen aikuisia.
- Huolehdin läksyistä ja kirjoista.
- Kannustan kaveria.
- En naura, jos joku vastaa väärin.
Usein esitän tähän perään kysymyksen: Mitä toivoisitte opelta?
- Ei läksyjä.
- Ei saa huutaa ja rageta.
- Kohtelee oppilaita tasapuolisesti.
- Antaa aina kokeista kymppejä.
- Saadaan valita itse istumajärjestykset.
- On kiva.
…ihan kaikkia näitä ei opettaja pysty kyllä toteuttamaan. Tämän opettajan omakeksimä motto on aina ollut ja tulee olemaan: HYVÄT EVÄÄT HYVÄÄN ELÄMÄÄN, HYVÄLLÄ MEINIGILLÄ!
Kivaa viikonloppua!!
-Esko ja kuvista vastannut F- ////